Hayatımız su gibi akıp gidiyor, işte yine bir kışı daha geride bıraktık soğuk havaların dondurucu soğuklarından kurtulduk! Sıcak havanın etkisi şimdiler de bile hissedilmeye başladı. Eldivenler raflara, atkılar bereler dolaplar içine gizlendi bile!

Kışın kuru soğuklarından cildi koruyan kaç kişiyiz? Tabiki de birçoklarımız yine önem vermedi ve cildini korumadı, bu hataya çoğu zaman düşsek de biz hanımlar işleri toparlamayı her zaman biliriz. Bir kaç püf noktayla hiç zorlanmadan cildimizi yaza hazırlayacağız.

Güneş pırıltılarını yaymaya başladığında, mutluluğumuz da artıyor bizde pozitif bir enerji yaymaya başlıyoruz, şimdi yapmamız gereken bu pozitif ruhu cildimize de yansıtmak, baştan aşağıya yenilenmesi gereken cildimiz bizi bekliyor!

Peki ya yenilenmemiz için neler yapmamız gerekli onlardan bahsetmek istiyorum. İlk aşama olarak cildinizi günlük temizliğe alıştırın, her sabah kalktığınızda cildinize yumuşak bir sabunla maske yapıp 2-3 dakika bekletin ardından ılık suyla yıkayın ve havlu yardımıyla yüzünüze fazla baskı uygulamadan kurutun.

En son olarak da nemlendirici sürün. Bu maske nemi geri kazandırmak için uyguladığımız basit bir yöntem nemlendirici sürmeyi sakın ihmal etmeyin çünkü işlemin ardından kurumaya başlayan cilt pul pul dökülme yapabilir.

Her gün makyaj yapılan cilt iyi temizlenmezse yüzünüzde kalan zerreler cildi tahrip eder, onun için her gün sabah ve akşam olmak üzere iki defa bu işlemi yüzünüze uygulayın.

Kimi cilt tipleri ise yağlıdır bunlar için krem yerine jel ve losyon kullanılması gerekir, bu ürünleri temizleme sütü olarak da kozmetik reyonların da bulabilirsiniz. Cildi arındırmasının yanı sıra kıl köklerinde sertleşmiş olan cildin yağ salgısı kiri ve ciltte kalan artıkları da temizlemesinde çok faydalıdır.

Yağlı ciltlerin losyon ya da jel tercih etmelerinin sebebi kremlerden %50 daha az yağ içerdiği içindir. Ne kadar yüzünüzü sabunlu suyla temizleseniz de temizleme sütü olarak kullandığınız yağları ihmal etmeyin çünkü su, suda eriyen maddeleri temizleyebilir, yağlar ise ciltte kalmış birikintileri ve makyajı derinlemesine temizler.

Cilt temizliğinde özel olarak üretilen mikro fiber kumaşlardan yapılan eldiveni kullanmanız size ayrı bir yarar sağlayacaktır, yüzünüze nazikçe uyguladığınız bir peeling sizi ölü derilerinizden de arındıracaktır, kullanım sırasında eldiveni ıslatmanız yeterli.

Günlük bakımın son adımı ise tonik temizliğidir ciltte kalan son artıklar tonik yardımıyla yok olur ve gözenekleri sıkılaştırmaya yarar. Yüzünüze uyguladığınız krem, losyon, jel ve sabunlar yüzünüzde ki yağı suda eriyen maddeleri kiri temizledi son olarak cildiniz de kalan karatın pulları gibi erimeyen maddeleri ise tonik yardımıyla temizleyin.

Özel bir solüsyon olup genelde su ve alkol ile yapılır, farklı tonikler de vardır siz kendi seçiminizi yapabilirsiniz, portakal çiçeği kolonyası, gül suyu, salisilik asit gibi değişik içerikli olan toniklerde kullanabilirsiniz, bu seçimi yaparken önemli olan alkolsüz olanı seçmenizdir. Alkol cilde zarar verir ve tahriş eder.

Günlük bakımınızı yapmanız işte bu kadar kolay günde iki defa bu işlemi yaptığınız zaman cildinizde her hangi bir kalıntı kalmaz, rahatça makyajınızı yapıp yaza her gün mükemmel bir ciltle başlayabilirsiniz.