Beynimiz, genellikle gündüzleri uykusuz modda olur ama bazı durumlarda gece uyumada problem yaşayabiliriz. Bunun nedeni, beyninizin geceleri kendini kapatmamasıdır.

Günümüzde, milyonlarca insan uykusuzluk hastalığından (insomnia) muzdarip. Yetişkinlerin %10-15’i kronik uykusuzluk çekiyor.

Uykusuzluk hastalığının uyku apnesi, ilaçların yan etkisi ve kafein alımı gibi pek çok nedeni olabilir ve tedavisi genellikle güçtür.

Uykusuzluk hastalığı çekenler, gündüz saatlerinde odaklanmada problem yaşayabilirler. Hafıza sorunları yaşarlar ve günlük hayat kalitelerinde düşüş olur.

Yapılan araştırmalar, uykusuzluk hastalığı çekenlerin beyinlerinin, rahatça uyuyabilen insanlarınkine göre, daha aktif ve sürekli uyanık olduğunu göstermiştir.

Bunca zamandır uykunun beyin plastisitesi için önemli olduğu varsayılmıştır fakat son yapılan araştırmalar uykusuzluk problemi çeken insanların beyninin daha meşgul ve beyin plastisitesinin daha iyi olduğunu ortaya koymuştur.

Günümüzde, uykusuzluk hastası olan insanların bu problemlerini ortadan kaldırmak için, beyini rahatlatmaya yardımcı olacak, çalışmalar yapılmaktadır ve yakın bir süreçte bu hastalığın çözümünün bulunacağına inanılmaktadır.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.