1Hazımsızlık

Genellikle hızlı yemekten dolayı ortaya çıkan hazımsızlık problemini sık sık yaşıyorsanız asidik gıdalar tüketmeyi bırakmalısınız.

Çiğ soğan, yağlı gıdalar, acı biberler uzak durmanız gereken besinlerdirler. Esmer pirinç ve sebze gibi lif açısından zengin gıdalar probleminizi çözecektir.

2Mide gazı

Mercimek ya da fasulye gibi baklagiller, brüksel lahanası, lahana gibi sebzeler mide gazına neden olurlar. Yoğurt, bitki çayları ve nane ise mide gazına iyi gelirler.

3Huzursuz bağırsak sendromu

Bu hastalığın tetikleyicileri kişiden kişiye değişirler. En sık rastlanan sindirim sistemi problemlerindendir ve genelde gençleri etkiler.

Stres ve diyet bu probleme neden oalbilmektedir. Meyve, sebze ve doğal yoğurt içeren bir beslenme düzeni önerilmektedir.

4Mide bağırsak iltihabı

Gıda zehirlenmesinin neden olduğu bu sindirim problemi bolca su içerek ve muz, haşlanmış pirinç, kızarmış ekmek ve elma tüketerek geçer.

5Çölyak hastalığı

Bu hastalığa sahip kişiler glutene tepki verirler. Bu bir sindirim ve otoimmün hastalığıdır, genler ve çevresel faktörler bu hastalığa yakalanmada rol oynarlar.

Taze meyve ve sebzeler, baklagiller, pirinç, patates bu hastalıktan muzdarip insanların tüketmeleri gereken besinlerdir.

6Divertikül hastalıkları

Bu, en sık rastlanan sindirim problemlerinden biridir ve kalın bağırsağı etkiler. Kalın bağırsak yatağında ortaya çıkan küçük tümsekler enfeksiyon kaparlar.

Bu hastalığın semptomları alt karın bölgesinde şişme ve karı ağrısıdır. Yüksek lif oranlı bir diyet semptomları azaltabilir.