Günlük yaşamınızda saçlarınıza önem vererek birçok bakımlar uyguluyorsunuz peki ya saçlarınızın doğal dengesini koruyor musunuz?

Saçlarınız kimyasal içerikli bakımlar ve bitkisel bakımların haricinde vitamine de ihtiyaç duyar. Vitamin eksikliği olan saçın büyümesi durur ve cansız sönük bir saça dönüşür vitamin takviyesi uygulanan saça ardından bakım ürünü kullanmalısınız.

Yeterli besin maddesi bünyesine girdiğinde vücut düzeni dengelendiği gibi saçta bundan önemli ölçüde faydalanır ve güzel sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Vücudun alması gereken vitamin B gurubuna girer bu vitamin çeşitleri B1,B5,B6 ve B12 olup inisitol, H vitamini, C folik asit vitamin D vitamin, E tokoferol vitamin A çinko ve magnezyum vitaminleri saçlar için önemli derecede gerekli vitaminlerdir.

Bunlar vücutta yayılarak saç derisinin esnekliği kazandırır cildin nefes almasını sağlar, saçı kökten uca kadar besler parlaklık verir, kırılma ve dökülme eğilimlerini ortadan kaldırır.

Saçlarınızda uzama problemi ya da dökülme sorunu yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun ve vitamin testi yapmasını isteyin vücudunuzda oluşan her hangi bir vitamin eksikliğinden kaynaklanan bu sorunlar aldığınız takviye sonucu düzeldiğini göreceksiniz.

H vitamini içerdiği biyotin sayesinde saçlara güzellik katacağı ve ayrışımlarında ki kükürdün hücrelerinize taşınmasında etkili olacaktır. H vitamini almak istiyorsanız günde tüketmeniz gereken ürünler baklagillerdir, fasulye, mercimek, yulaf, fındık ve fıstıkta H vitamini içerir.

Betakaroten içeren turuncu renkli meyve ve sebzeler önemli derecede antioksidan içerir ve güneşin zararlarını oldukça hafifletir, en çok tüketilmesi gereken sebze havuçtur.

Saçlarınızın güçlenmesi için karatın üretimini çoğaltmalısınız bunun için magnezyum ve çinko içeren vitaminler içeren gıdalarla beslenerek hücre ve dokuların yenilenmesini sağlamalıyız, saçın dökülen kısımlarını yeniden çıkması için bir adımdır.

Bu vitamini yeşil yapraklı sebzeler soya filizi, tahıllar, süt ürünleri ve en önemlisi balıktan sağlayabiliriz, hafta da üç kez balık yemek vücut dengesini korur

Saçlarınızda erken yaşta beyazlaşma meydana geldiyse vücudunuzda bakır eksikliği olabilir, dökülen saçlarda da çoğu zaman bakır eksikliği görülebiliyor.

Saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız folik asit kullanın, saç derisine oksijen sağladığı gibi dolaşımınızı hızlandırır, folik asit içeren(300) besinler; ıspanak, nohut, şalgam, bezelye, mercimek, böbrek ve yer fıstığı vitamini en yoğun içren besinlerdir.

Saçlarınızın canlı ve daha renkli görünmesini istiyorsanız kepekli buğday ezmesi ve şeker pekmezini gün içersinde mutlaka kullanın.

Gerçekten saçlarınızdaki değişime inanamayacaksınız, önemli bir ayrıntı olarak şeker hastalarının sadece yoğurt ve kepekli buğdayı tüketmesi yeterli olacaktır. Her gün mutlaka iki kâse yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı saçlar istiyorsanız mutlaka bolca yeşil sebze ve meyve tüketmelisiniz, zengin besinleri vücudunuza dahil ettiğiniz zaman bedenen sağlıklı dinç bir hale kavuşursunuz bu saçlarınız içinde geçerli parlak ve güçlü saçlar elde etmek için yediklerinize mutlaka dikkat etmeniz gerekir.