Her 6-8 haftada bir kırıklarınızı aldırın

Eğer saçlarınızın hızlı uzamalarını istiyorsanız ölü uçlardan kurtulmalısınız. Bakımsız saç hem çok yavaş uzar hem de uzadığında çirkin bir görüntü oluşturur.

Sıcak yağ ile kafa derinize masaj yapın

Yakın bir arkadaşınızdan ya da sevgilinizden/eşinizden size yardım etmesini isteyin ve aldığınız bir saç bakım yağını ısıtın. Isıttığınız yağı arkadaşınız/sevgiliniz kafa derinize masaj yaparak uygulasın, biraz bekleyin ve farkı görün. Saç telleriniz kalınlaşacak, yumuşayacak ve hızla uzayacak.

Saçınızı dikkatli tarayın

Saçınızı sabahları 1-2 kere ve akşamları 1-2 kere taramak kafa derinizdeki kan dolaşımını hızlandıracak ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Saçlarınızı tararken sert olmayın ve dikkatle, yavaş bir şekilde tarayın. Aksi taktirde saçınız kırılacak ve uzaması yavaşlayacaktır.

Saçınızı fönle kurutmayın

Saçları fönle kurutmak uzamasını engeller. Çünkü fön makinası saçları kurutur ve kırılmalarına neden olur. Saçınızı mümkün olduğunca kendi halinde kurumaya bırakın.

Patates maskesi yapın

3 patatesin suyunu çıkartın, içine bir adet yumurta sarısı ve bal ekleyin. Karıştırdıktan sonra bu maskeyi saçınıza uygulayıp biraz beklettikten sonra yıkayın. Bu maske saçınızı besleyecek ve hızla uzamasını sağlayacaktır.

Elma sirkesi ile durulayın

Eğer çok uzun saçlarınız olsun istiyorsanız elma sirkesini es geçmeyin. Elma sirkesini biraz su ile karıştırın ve saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu su ile durulayın. Bu karışım saçlarınızın uzamasını hızlandıracak ve kötü kokmayacaktır.

Saç kremini kafa derinize uygulamayın

Saç kremini kafa derisine uygulamak saçınızı dağınık ve sinmiş gösterecektir. Üstelik kepeğe bile neden olabilir. Kremi sadece saç uçlarınıza uygulayın.

Saça şekil verici ürünlerden uzak durun

Arada bir hepimiz saç şekillendiricileri kullanıyoruz ama bunları ne kadar az kullanırsak bizim için o kadar iyi. Saçlarınızı yerinde tutmak için şekillendiriciler yerine soğuk fönü tercih edin.

Saçınızı ıslakken taramayın

Saçınıza yapabileceğiniz en büyük kötülük onu ıslakken taramaktır. Islak saçı taramak saçınızın kırılmasına neden olmak demektir. Çünkü saçlar, en çok ıslakken kırılgandırlar.

İpek yastık kılıfı kullanın

İpek yastık kılıfları saçınıza nazik davranırlar çünkü fazla sürtünmeye neden olmazlar. Üstelik ipek yastık kılıfları yüzünüzün kırışmasını da engellerler.

Biyotin

Biyotin, saçın hızlı uzamasını sağlar. Yumurta, soya, tam tahıllar ve ciğerin içinde bulunan biyotin ayrıca besin takviyesi haplar şeklinde de satılmaktadır.

Uyurken

Uyurken saçınızın örgülü ya da sıkıca toplu olmaması önemlidir. Toplu saçla uyumak saçın kırılmasına neden olur ve uzamasını yavaşlatır.

Yediklerinize dikkat edin

Ne kadar iyi beslenirseniz saçlarınız o kadar güzel ışıldar ve uzar. Saçınıza en çok yararı olan besinler somon gibi yağlı balıklar, yumurta, kabuklu yemişler, sebze ve bol miktarda sudur.