Günler geçiyor, haftalar geçiyor ama bu kronik öksürük geçmiyor. Şuruplar, pastiller, göğüs losyonları nafile.

Şimdi vereceğimiz şu listeyle doğru aktara gidiyorsunuz ve öksürüğe iyi gelen bitkilerden olan şu 5 şifa deposu nebatatı alıp sağlığınıza kavuşuyorsunuz.

1Zencefil

Öksürüğe iyi gelen bitkilerin başında gelen zencefilin nasıl bir antiviral olduğunu bilmeyen yoktur sanıyoruz. Son dönemde insanımız tarafından adeta yeniden keşfedilen bu bitki; boğaz ağrısından geniz akıntısına, gripten öksürüğe, kışın yakalandığımız her hastalığa deva. Zencefil çayını yapmak ise oldukça basit. Küçük küçük doğrayın, içine biraz tarçın ve karanfil ekleyip sıcak suyla demleyin. İşte çayınız hazır!

2Sığırkuyruğu

Bu da ne böyle demeyin. Güzel bir ismi olmayabilir ama unutmayın ki amacımız keyif almak değil, şifa bulmak. Solunum yolu hastalıklarına birebir olan sığırkuyruğu, astım ve bronş tıkanıklığının da baş düşmanı . Öksürüğe iyi gelen bitkilerden olan sığırkuyruğuyla yapacağınız çay, yalnızca rahatsızlığınızı geçirmekle kalmayacak; sinirlerinizi gevşeterek iyi bir uyku çekmenizi de sağlayacak.

3Ekinezya

Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle metabolizmamızı, dolayısıyla vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir bitki ekinezya. Antibakteriyel ve antiviral özelliğiyle kış aylarında sık sık tüketilmesi gereken ekinezya, öksürüğe de çok iyi geliyor. Bu mucizevi bitki, ateşli hastalıkların ve soğuk algınlığının da düşmanı.

4Adaçayı

Boğaz ağrısını dindiren, öksürüğü yatıştıran adaçayı, antibakteriyel özelliği sayesinde ateşli hastalıkları da tedavi ediyor. Eğer öksürüğünüz inatçıysa ve boğazınız ağrıyorsa adaçayının içine biraz bal ekleyip bir parça da limon atın. Adaçayının gerçekten öksürüğe iyi bitkilerden olduğunu yaşayarak göreceksiniz.

5Nane

Rahmetli Barış Abi’nin (Manço) de dediği gibi; nane, limon kabuğu bir güzel kaynasın. Bu karışım hem boğaz ağrınızı hem de öksürüğünüzü azaltacak. Nanede bulunan mentol, mukusu incelterek balgam söktürür, rahat nefes almanızı sağlar.

Ancak dikkat; öksürüğe iyi gelen bitkilerden nane, midesi rahatsız olanlara ve hamilelere önerilmiyor. Hemen hepimizin evinde bulunan nane, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıklarıyla savaşmanın en ferahlatıcı yollarından biri.