Her ne kadar güzelliğimiz için makyaj malzemelerine güveniyor olsakda, yüzümüzde makyajla uyumak tam tersi etkiyi yapar ve cildimize zarar verir.

Yüzümüzde makyajla uyumak sakıncalı mıdır ?

Bu, birçok kadının sıklıkla yaptığı bir hatadır. Özellikle de yoğun iş hayatı olanların. Eğer güzelliğinizi korumak istiyorsanız makyajla yatmamanız gerektiğii bilmelisiniz.

Peki neden makyajımızı çıkartıp yatmalıyız ?

Yüzümüzde makyajla yatmak sivilce oluşumuna sebep olur

Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur.

Makyajla uyumak cildinizi yaşlandırır

Tek bir gece makyajla uyumak cildinize bu açıdan çok zarar vermez ama bunu bir alışkanlık haline getirirseniz, zamanla cildinizin yaşlanmasına sebep olursunuz.

Çünkü cilt hücreleriniz gündüzleri oluşan tahribatı onarmak için geceleri çalışırlar ve eğer ciltte makyaj olursa bu hücreler görevlerini tam yapamazlar ve bu da cildinizde kırışıklıklara ve cildinizin sarkmasına sebep olur.

Makyajla uyumak gözlerinize zarar verebilir

Makyajla uyumak, gözlerde iritasyona sebep olabilir. Sabah kırmızı gözlerle uyanmak istemiyorsanız, yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkartmalısınız.

Yastık kılıfınıza yazık etmeyin

Makyajınızla uyuduğunuz gecenin sabahında fondötenle kaplı bir yastıkla uyanmanın hiç de hoş bir his olmayacağını size garanti ederiz!

Yatmadan önce makyajınızı nasıl kolayca çıkartırsınız ?

Bunu yapmaya çoğu zaman üşendiğinizi ve bunun bir işkence gibi geldiği zamanlar olduğunu anlıyoruz ama bunu kolaylaştırmanın da yolları var.

İyi bir makyaj çıkartıcı ve pamuk alarak cildinizi makyajdan çok daha kolay ve hızlı bir şekilde arındırabilirsiniz.

Yatmadan önce makyajınızı silmek için ayıracağınız beş dakika, cildinizin çok daha sağlıklı ve hoş görünmesini sağlayarak, erken yaşlanma etkilerini en aza indirecektir.