Yüz ve vücut peelingleri çok da ucuz bakım ürünleri değillerdir ve zaman zaman bütçemizi sarsabilirler.

Üstelik içlerinde kimyasalların olması da cabası! Bunun yerine kendi doğal peelinginizi yapabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Vücudu ölü hücrelerden arındırmak,vücut bakımı açısından çok önemlidir. Peeling, vücudu ölü hücrelerden arındırdığı gibi, tıkanmış gözenekleri açar ve buradaki kirleri temizleyerek, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.

Evinizde yapacağınız bu peelingleri, her gün değil, haftada 2-3 kere kullanmanız yeterlidir. Ayrıca, yeni bir güzellik ürünü denerken, daima ürünü gece yatmadan önce test etmelisiniz. Böylece, o ürüne alerjiniz olup olmadığını anlarsınız ve alerjiden cildiniz tahriş olursa, ona iyileşmesi için zaman tanımış olursunuz.

1Klasik karbonat peelingi

Karbonatın içindeki partiküller, vücudunuza peeling yapmak için mükemmellerdir. Ayrıca akne tedavisine de yardımcı olurlar. Bir çay kaşığı karbonatı yüz temizleme jelinize ekleyerek, jelinizin aynı zamanda peeling özelliğine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da, karbonatı su ile karıştırıp bir macun kıvamına getirebilir ve nazik bir şekilde cildinizi bununla ovabilirsiniz. 5-10 dakika bekledikten sonra ise cildinizi su ile durulamanız gerekir.

2Besleyici şeker peelingi

Toz şeker, bu iş için bir başka ideal malzemedir. Şekeri balla karıştırın (bal, kuvvetli antioksidanlar ve antimikrobiyal özellik içerir) ve içine az limon katın, işte size mükemmel peeling ! 1 çay kaşığı şekeri ½ çay kaşığı bal ve 1 sıkımlık taze limon suyu ile iyice karıştırın. Eğer karışımınız çok gevşek olursa, içine biraz daha şeker ekleyin.

3Canlandırıcı kahve peelingi

Kahve, içinde barındırdığı kafeik asit sayesinde iltihap sökücü etkiye sahiptir ve kolajen oluşumunu da tetikler. 1 yemek kaşığı öğütülmüş kahveyi, 1 yemek kaşığı su ya da zeytinyağı ile karıştırın.

Hatta dilerseniz sabah makinanızda kullandığınız, ıslak, öğütülmüş kahvenizle de bu peelingi uygulayabilir, böylece ekstra ekonomi yapabilirsiniz.

Eğer peelinginizi hazırlarken zeytinyağı kullandıysanız, sonrasında cildinizi nemlendirmenize gerek yoktur ama peelinginizi su ile yaptıysanız, sonrasında nemlendirici kullanmanızı öneririz.

4Yatıştırıcı yulaf ezmesi

Öğütülmüş yulaf mükemmel bir peeling olduğu gibi cildinizi nemlendirir ve besler. Ayrıca akne, güneş yanığı ya da kuru cilt gibi problemleri de yatıştırıcı özelliği ile iyileştirdiği bilinmektedir.

Bu peeling, hassas ciltler için de uygundur. 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulafı, ¼ çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı su ya da zeytinyağı ile karıştırarak bir macun elde edin.

Bu macunu nazikçe cildinize dairesel hareketlerle uygulayın ve 10 dakika yüzünüzde beklettikten sonra, su ile durulayın.