Kalsiyum, gün içinde vücudumuzdan saç, deri, tırnak, ter, idrar ve dışkı yoluyla giden bir besindir ve yerine yeniden konulmadığında vücudumuz, ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerimizden alır.

Kişinin doğru ölçüde kalsiyum alması kemikleri ve sağlığı için son derece önemlidir. Peki, kişi ne kadar kalsiyuma ihtiyaç duyar?

  • 1-3 yaş arası çocuklar günde 500 miligram (mg.)
  • 4-8 yaş arası çocuklar günde 800 mg.
  • 9-18 yaş arası gençler günde 1300 mg.
  • 19-50 yaş arası yetişkinler günde 1000 mg.
  • 51 ve daha üstü yaş yetişkinler günde 1200 mg.

Kalsiyumun 5 önemli faydası:

Kalsiyum sizi zayıf ve fit tutar

Kalsiyumun metabolizmaya katkıları ve zayıflamaya yardımcı etkisi bilinmektedir. Çünkü kalsiyum, daha çok yağın yakılmasını sağlar ve vücutta depolanmasını engeller. Uzmanlar günde 3 öğün kalsiyum alınmasını öneriyorlar.

Adet öncesi sendromları engeller

Eğer kadınlar günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyaçlarını karşılamazlarsa, kalsiyumu ayarlama özelliğine sahip hormonlar negatif şekilde tepki verirler ve adet öncesi sendromlarınızı daha şiddetli yaşamanıza neden olurlar.

Kemik erimesini engeller

Kalsiyumun kemikler ve dişler için olan önemini bilmeyen yok. Özellikle gençler ve çocuklar için, kemik oluşumunu desteklediğinden, çok daha önemlidir. Vücudun kalsiyum emilimi ve kemik gelişimi 20 yaşındayken en yüksek noktasındadır. 30 yaşına doğru ise bu, düşüşe geçer.

Yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, kemik yoğunluğunun artmasını sağlar ve bu da ileride, kişi yaşlandıkça, kemik kaybının önlenmesini sağlar.

Kanserle savaşır

Yeterli miktarda kalsiyum almanın yumurtalık, bağırsak ve meme kanserini önlediği keşfedilmiştir. Fakat ne kadar fazla, o kadar iyi diye düşünmeyin çünkü araştırmalara göre, mega dozlarda (gıda dışında takviyelerle) kalsiyum alımının prostat kanseri riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, kalsiyum ilavelerinin kanseri önlemek adına alınmaması gerektiğini fakat gıda yoluyla yeterli oranda kalsiyum almanın önemli olduğunu açıklamıştır.

Kalp dostudur (aşırıya kaçılmadığı sürece)

Yeterli oranda alınan kalsiyumun, kalp ve damar hastalıkları ve hipertansiyona yakalanma riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Vücuttaki kalsiyumun %99’unun kemik ve dişlerde olduğu göz önüne alındığında, kalan %1 oranındaki kalsiyumun vücudun fonksiyonlar için çok önemli bir role sahip olduğu unutulmamalıdır.

Yetersiz kalsiyum alımı, kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona neden olmaktadır. Ayrıca fazla kalsiyum alımının da (2000 mg. ve üzeri) kalp hastalığı riskini arttırdığı bilinmektedir.

Bu nedenle, kalp sağlığınız için kalsiyum oranı yüksek gıdalara yönelmeki ve ilavelerle aşırıya kaçmamalısınız.