Karpuz lezzetli olduğu kadar da sağlıklı bir meyvedir. Bir porsiyonunda sadece 46 kalori bulunur ve günlük C vitamini ihtiyacınızın %20’sini karşılar.

Ayrıca, A vitamini ihtiyacınızın da %17’sini bir porsiyon karpuzdan alabilirsiniz.

Vitaminlerin dışında lif ve potasyum içeren karpuz, sindirim sistemi sağlığınızı da destekler. İşte karpuzun diğer marifetleri;

1Çiğ domatesten daha çok likopen içerir

1 bardak karpuzda, büyük boy bir taze domatesten 1,5 kat daha fazla likopen bulunur. Likopen, süper bir antioksidandır ve serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini engelleyerek immün sisteminizi de güçlendirir.

Bazı araştırmalar, likopenin kalp hastalıklarına ve bazı kanser tiplerine karşı da koruyucu özelliği olduğunu göstermektedir.

2Karpuzun suyu kas ağrılarına iyi gelir

İspanya’da yapılan bir araştırma, karpuz suyu içmenin spor sonrası ağrılara iyi geldiğini kanıtlamıştır. Spordan önce yarım litre karpuz suyu içenlerin daha az kas ağrısı çektikleri gözlemlenmiştir.

Bunun sebebi karpuzun içinde bulunan bir doğal madde olan sitrülinemi olabilir. Sitrülinemi, atardamar fonksiyonlarını iyileştirir ve tansiyonu düzenler.

Kan damarlarını rahatlatma özelliği vardır ve bu nedenle de karpuzun viagraya benzer etkileri olduğu bilinmektedir. Bu özellikten faydalanmak isteyenler karpuzun içini değil dış kabuğunu tüketmelidirler.

3Karpuz hem meyve hem de sebzedir

Pek çok meyve gibi karpuz da tohumdan büyüyen, tatlı tadı olan bir meyvedir ama özelliklerine bakıldığında kabak, balkabağı ve salatalıkla da aynı familyadan olduğu gözlenmenir.

Ayrıca, karpuzun kabuğu da yenilebilen bir bölgedir yani çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmekte fayda var.

4Su ile doludur

Vücuda nem verme özelliği olan bir meyvedir. Karpuzun %91,5’i sudan oluşur.

5Sarı türü vardır

Bilinen pembe içli karpuzun dışında bir de sarı karpuz vardır. Bu karpuzun tadı daha da tatlıdır, bala benzer.

Dış kabuğundan görünüşü ise pembe karpuzla neredeyse aynıdır bu nedenle manav size belirtmezse, sarı karpuzu seçmeniz imkansıza yakın olacaktır.

Karpuzla ilgili pek çok araştırma pembe türüyle yapıldığı için sarı karpuzun besleyici değeri hakkında çok da bilgi bulunmamaktadır.