Hormonlar, ruh halinizi, büyümeyi, gelişmeyi, doku işlevlerini, metabolizmayı ve üreme sağlığını düzenlerler.

Bu fonksiyonları pek çok farklı hormon düzenler. Hormonlarınızın sağlıklı çalışmalarını sağlamak için aşağıdaki adımlara mutlaka önem verin.

Uyku

Hormon sağlığı için en önemli şey uykudur. Yeterince uyumamak hormonlarınızı kötü yönde etkiler. Siz uyurken, büyüme hormonlarınız salgılanır ve bu hormonlar vücudu onarmak için çok önemlidirler çünkü bu hormonlar olmasaydı pek çok hastalık ve sakatlık çok daha uzun sürede iyileşirdi. Üstelik yeterli uyku uyumamak açlığınızı kontol eden hormonlarınızı da etkiler ve kendinizi sürekli aç hissetmenize ve sonuç olarak kilo almanıza neden olur.

Stresle baş etmek

Stres, vücudumuza pek çok hasar verir. Stres, hormonlarımızı kötü etkiler ve uzun süreli stres, zamanla, halsizliğe neden olur.

Ayrıca stres, tiroid fonksiyonlarınızı da etkiler ve hipertiroidizm, aşırı faaliyet gösteren tiroid, hipotiroidizm ve az çalışan tiroidlere neden olabilir. Bu hormonal dengesizlikleri önlemek için yoga, meditasyon ve klasik müzik dinlemek gibi stres azaltıcı yöntemlere başvurabilirsiniz.

Egzersiz

Fazla egzersiz yapmak hormonları negatif yönde etkiler ve vücudunuzun kendini stresli zamanlardaki gibi ayarlamasına neden olur ama doğru oranda yapılan egzersiz hormonlara fayda sağlar.

Düzenli egzersiz yapmak, büyüme hormonlarının salgılanmalarını sağlar ve kolajen ve kas gelişimini destekler.

Doğru yağları seçin

Hormon sağlığı tükettiğiniz yağlarla doğru orantılıdır. Çoklu doymamış yağları fazla tüketmek hormon sağlığını kötü yönde etkiler.

Doğru tip yağlar ise hormonlara fayda sağlar. Mesela hindistan cevizi yağının hormon sağlığına çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Hormonları dengeleme özelliğine sahiptir. Eğer tiroidleriniz az çalışıyorlarsa hindistan cevizi yağı tiroid hormonu üretiminizi arttıracaktır.

Sağlıklı beslenmek

Hormonlarınızın düzenli çalışmaları için gereken vitamin ve mineralleri almanız gerekir. Her bir hormon, çalışabilmek için belli başlı besinleri almalıdır.

Meyve ve sebze açısından zengin, dengeli bir beslenme şeklini benimsemek sizin ve hormon sağlığınız için faydalı olacaktır.

Endokrin sisteminizi aksatanlardan uzak durun

Endokrin sisteminizi aksatan şeyler kimyasallardır. Bunlar, hormonları taklit ederler ve fazla uyarılmalarına neden olurlar ya da hormonların üretilmesini ve kontrol edilme şekillerini değiştirirler.

Vücudunuzdaki her hormon, endokrin sistemi aksatıcılarından etkilenir ama her hormonu etkileyen aksatıcı farklıdır.

BPA, paraben, ftalat (phthalates) uzak durmanız gereken aksatıcılardan bazılarıdırlar ve bunlar genellikle güzellik ürünlerinde bulunurlar.

Kafein

Pek çok insan sabahları kahvesini içmeden uyanamaz. Fakat kahve ve kafeinli içecekler hormonlarınızı negatif etkileyebilirler.

Kahve sizi canlandırır çünkü uyarıcı etkisi vardır. Bu uyarıcı etki vücutta stres zamanında olana benzer bir etki yaratır ve bu strese benzer tepkime böbreküstü bezlerine zarar verir.

Bu bezlerden kortisol salgılanır ve bu da adrenal halsizliğine neden olur. Bunu engellemenin tek yolu kafein almamaktır.