Tanımı

Gizli migren, ağrısız migrendir. Aşamaları aşağıdaki şekildedir.

Aşamaları

Bu migren çeşidinin 4 aşaması vardır. Fakat herkes, bu 4 aşamayı, mutlaka yaşamaz. Uyarı aşaması ya da prodrom, bir kişinin migren yaşarken girdiği ilk safhadır.

Bu aşama, migren sizi vurmadan önceki 24 saat boyunca sürebilir ve asabiyet gibi mental değişiklikler, ishal gibi fiziksel değişiklikler ile saptanabilir.

Bir sonraki aşama aura aşamasıdır ve bu aşama, gizli migrenle en çok ilişkilendirilen aşamadır. Ağrı 3. aşamada ortaya çıkar.

Son aşama ise çözülme aşamasıdır. Bu aşamada kişi migren gittikten sonraki 24 saat boyunca yorgunluk yaşayabilir.

Semptomları

Gizli migreni olan kişiler, ağrı dışındaki, bütün genel migren semptomlarını yaşayabilirler. Bu tip migrenden muzdarip olanlar mide bulantısı, kusma, ishal, üşüme, halsizlik ve asabiyet yaşayabilirler.

Gizli migrenin en sık rastlanılan semptomu ise auradır. Aurada kişi, çizgiler, dalgalanmalar, flaş gibi çakan ışıklar, noktalar ya da tünel gibi görüntüler görebilirler.

Ayrıca duymada sorun, hissizlik, konuşmada ve hatırlamada zorluk ya da halüsinasyon görmek gibi durumlar yaşayabilirler.

Her kişinin yaşadığı aura farklıdır ama görsel sorunlara sık rastlanır. Aura kişiyi elden ayaktan düşürebilir. Bu nedenle ciddiye alınmalıdır.

Nedenler

Beyin zarındaki kan akışının azalması migrenin sebeplerinden biridir. Bunun dışında, sinir ve damar ile ilgili durumlar ve sinir iletici serotonin de migrene neden olabilirler.

İnsanların migren yaşama nedenleri de kişiden kişiye değişiklik gösterir fakat konu gizli migren olduğunda, bunun nedeni genellikle sinir ve damar ile ilgili durumlardır.

Tedavi

Farklı bir tip olsa da, gizli migrenin tedavisi, normal migreninkine benzer. Doktorunuzla görüşerek tedavi yöntemleri ve ilaçları hakkında bilgi alabilrisiniz.

Tetikleyiciler

Peynirler, çikolata, mayalı yiyecekler, ekşi krema, kabuklu yemişer ve kafein migreni tetikleyen besinlerdir. Bunların dışında barometrik basınç, yoğun kokular, parlak ışıklar da migreni tetikler.

İlaç dışı tedavi

Tetikleyicilerden uzak durmak migreninizi ilaçsız tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Bunun dışında bazı vitaminler de size yardımcı olabilirler. Magnezyum, B2 vitamini atakların azalmalarına hatta geçmelerine yardımcı olabilir.