Far seçiminde belki de yapılan en büyük hatalardan birisi göz renginden ziyade kıyafete uygun yapılan renk seçimleridir.

Oysaki farınızı göz renginize uygun seçtiğinizde muhakkak çok daha çekici ve göz alıcı görüneceksiniz. Far seçiminde elbiseniz ile farınız arasında kontrast renkler tercih etmeye özen gösterin.

Ancak her şeyden önce önemli olanın göz renginiz ile farınız arasındaki uyumun olduğunu unutmayın. Bunun yanı sıra göz şeklinizde far seçiminde önemlidir. Örneğin, badem gözler için her tip makyaj uygundur. Bu sebeple farınızın şeklini düşünmenize gerek bile yoktur.

Gözleriniz birbirine yakın ise, iç kısımları için açık renk far tercih ederken dış kısımları için biraz daha koyu tonlar, gözlerinizin arasındaki mesafeyi arttıran bir görünüm sergileyecektir. Eğer şişkin gözleriniz var ise, gözlerin dış kısmı makyajda sizin için daha önemlidir. Göz rengine göre far renklerini sıralamak gerekirse kahverengi gözlerden başlamak en kolayı olacaktır.

Çünkü kahverengi gözler her renk farı tercih edebilir fakat özellikle altın rengi tonları, kahverengi ve portakal rengi tonları, gri-yeşil tonlar, gri-mavi tonlar ve haki yeşiller gözlerinizi daha ön plana çıkartan renklerdir.

Yeşil gözler için mürdüm, lila, gülkurusu gibi sıcak tonlar ve kestane rengi, şarap rengi ve gri tonlar idealdir. Söz konusu mavi gözler ise, kayısı tonları, kahverengi tonlar, şeftali ve şarap rengi tonlar gözlerinizin çekiciliğine çekicilik katacaktır. Göz renginiz ela ise, hiç düşünmeyin bile zira sizin için tüm renk tonlarındaki farlar uygundur.