Değeri yeterince bilinmeyen magnezyum, insan vücudunda, 700 enzim etkinleşmeli biyokimyasal reaksiyona yardımcı olmaktadır ve aynı zamanda enerji üretilmesini sağlar.

Magnezyumun bir diğer nemli görevi tansiyonu, kalp atışını ve kan şekeri seviyesini dengelemek, sinir sisteminin çalışmasını ve kasların rahat halde tutulmalarını sağlamaktır. Ayrıca stresi azaltır.

Magnezyum açısından zengin beslenme kimlere fayda sağlar?

Aslında bu beslenme düzeni herkese fayda sağlar, özellikle de adet öncesi sendromundan muzdarip, ağrılı regl dönemi geçiren kadınlara, hamilelere, kısırlık sorunu ve kilo kontrolü konusunda problem yaşayanlara.

Magnezyum insanı nasıl etkiler ?

Adet öncesi sendromu: Regl döneminizde canınızın neden çikolata çektiğini hiç merak ettiniz mi? Çünkü vücudunuz magnezyum ihtiyacı çekmektedir ve çikolatada (bitter) diğer her yiyecekten daha fazla magnezyum bulunmaktadır.

Kadınların aylık döngülerinde magnezyum seviyeleri inişli çıkışlı olur. Östrojen ya da progesteron ne kadar yüksekse vücuttaki magnezyum o kadar düşük seviyededir.

Adet döngüsünün ikinci yarısında, progesteron ve östrojen yüksekken, magnezyum oranı düşer. Bu da beyin atardamarlarında spazmlara neden olur.

Bu nedenle de migrenlerimiz tetiklenir. Günlük beslenmenizde magnezyum oranını arttırırsanız adet öncesi semptomlarınızda (baş ağrısı, şişkinlik, düşük kan şekeri, baş dönmesi, şeker isteği ve sıvı tutulumu) azalma olduğunu göreceksiniz.

Ağrılı adet: Eğer adet olduğunuzda acıdan iki büklüm hale geliyorsanız regl olmadan önce magnezyum almayı deneyin.

Kısırlık: Düşük magnezyum seviyesi hamile kalmanızı zor hale getirebilir. Magnezyum eksikliği kadınların dölyatağı borularında spazmlara neden olabilir ve bu da yumurtaların yerleşmelerine engel olabilir.

Hamilelik: Eğer hamileyseniz daha fazla magnezyuma ihtiyaç duyarsınız (günde en az 360 mg.). Hamilelik süresince yeterli miktarda magnezyum almak pek çok hamilelik dönemi sorununun (erken doğum, preklamsi, ani bebek ölümü sendromu) yaşanmasını önler.

Kilo: Magnezyum sindirimi, emilimi ve protein kullanımını, yağları ve karbonhidratları kontrol eden enzimleri aktive eder.

Yeterli magnezyumunuz olmadan insülin ve glikoz seviyeleri ani şekilde yukarı çıkar ve vücudunuz insülini düzgün şekilde kullanamayınca fazla glikoz yağ olarak depolanır, en çok da bel bölgenizde. Kronik magnezyum eksikliği hipoglisemiye, endişeye, obeziteye ve diyabete neden olabilir.

Ne kadar magnezyuma ihtiyacınız var ?

Doktorunuzla bu konuyu görüşün ve kan testi yaptırın böylece magnezyum ihtiyacınızı tam olarak bilebilirsiniz.

Daha fazla magnezyum almanın 5 kolay yolu :

  1. Magnezyum açısından zengin gıdalar tüketin. Yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, çekirdekler, bitkiler ve tam tahıllar.
  2. Bitter çikolata tüketin ama ölçüyü kaçırmadan.
  3. Kabak çekirdeği ya da ayçekirdeği atıştırın.
  4. Magnezyumu emen şeylerden uzak durun; sigara içmek, işlenmiş gıdalar, fazla alkol alımı, çevresel toksinler ve stres.
  5. Takviye olarak magnezyum alın.