Kadın Doğum ve Jinekoloji hakkında katılımcılara önemli bilgiler veren Aksu, kadınlarda sıklıkla görülen kanser türleri hakkında da detaylı açıklamalarda bulundu.

DRN Ajans & PR tarafından organize edilen Cumartesi Kahvaltılarının bu haftaki konuğu Özel OFM Antalya Hastanesi Jinekoloji Uzm. Op. Dr. Derya Aksu oldu.

Cumartesi Kahvaltıları bu hafta da Akra Barut Otel’de gerçekleştirildi. Bu haftaki konuğu Jinekoloji Uzm. Op. Dr. Derya Aksu olan etkinlikte kadın katılımcılara önemli bilgiler aktarıldı.

Kadınların 6 ayda bir uzman bir doktora muayene olmaları gerektiğini belirten Aksu, kadın doğum kontrollerinde teşhis ve tanı aşamasında ultrason, smear testi, kolposkopi’nin etkin bir yöntem olduğuna dikkat çekti.

Oldukça yaygın olan ve her 10 kadından birinde görülen HPV virüsünün özellikle cinsel aktivitenin başladığı yaşlardan itibaren bayanlarda daha çok ortaya çıktığına dikkat çeken Aksu, “Böyle bir virüs varsa panik yapmaya gerek yok.

Bugün virüs kaptık yarın öleceğiz diye de bir şey yok. Displasilerin (hücre bozukluğu) 5 değişik evresi var. Bu evreler her aşamasında kendi kendini yok edebilir ya da çoğalabilir. Bu konuda alınması gereken önlemlerin başında ise HPV virüsü aşısı geliyor.

Hem kız hem erkek çocuklarına genç yaşta bu aşıları yaptırırsanız ileriki dönemlerde her iki taraf açısından da tedbirinizi almış olursunuz” şeklinde konuştu.

Op. Dr. Derya Aksu, “HPV – yüksek risk taşıyan hastaların rahim ağzında displasiler (hücre bozukluğu) oluşabilir. Bunlar tesbit edildikten sonra kolposkopi yardımı ile biyopsi alınır ve displasi (hücre bozukluğu) evresi belirlenir.

Evresine ve her hastanın bireysel durumuna göre tedaviler uygulanır. Bir Tedavi uygulanmasa bile ve displasi (hücre bozukluğu) evresi ilerlemiş olsa bile invasiv karsinom ( rahim ağzı kanseri ) oluşana kadar 10 yıl süre geçebilir.” şeklinde ifadesine bağlı olarak, yılda bir veya iki defa 6 ayda bir kadın hastalıkları uzmanına rutin kontroller için gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Cilt kanseri riski

Kadınlar için riskli kanser türlerinden birinin de cilt kanseri olduğuna dikkat çeken Aksu, cilt kanserinin özellikle ayak tabanından başladığı ve ilk belirtilerin burada ortaya çıktığı belirterek, “Ayakaltındaki bazı benler ve lekeleri kılcal damarlarda belirginlikler kanser belirtisi olabilir. Bu belirtileri fark ettiğimiz anda doktorunuza başvurun” ifadelerini kullandı.