Davranış bozuklukları deyip geçilmemesi gereken, belirtileri görüldüğünde dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman basit ve kaale alınmayan bir durum olarak değerlendirilse de,asla o şekilde yorumlanmaması gerekir.

Davranış Bozuklukları

Bir hareketin davranış bozukluğu olarak nitelendirilebilmesi için, o davranışın çevredeki diğer bireylerin haklarına saldırıda bulunulmasını ve ikaza, cezaya, konuşmaya rağmen aynı davranışın sıklıkla ve bilerek tekrarlanmasını içermelidir.

Davranış bozukluğunun herhangi keskin bir yaş dönemi olmamakla birlikte, özellikle çocuklarda sıklıkla görülmektedir.

Yetişkinlerde davranış bozukluğu, çok daha ciddi sorunlara yol açabilecek olan kişilik bozukluğu statüsünde incelenmektedir.

Davranış Bozukluğu Belirtileri

 • İnsanlara ve hayvanlara acımasızca davranmak,
 • Sopa, taş, kırık şişe gibi malzemelerle başkalarına ciddi zararlar vermek,Yangın çıkarmak,
 • Cinsel tacizde bulunmak,
 • Başkalarının eşyalarına bilerek zarar vermek, onları kırmak, bozmak,
 • Yalan söylemek
 • Başkalarını korkutmak amacıyla kaba davranmak, kabadayılık yapmak,
  Hırsızlık yapmak,
 • 13 yaşından önceki dönemde ailenin koymuş olduğu kurallara uymamak
 • Yine 13 yaşından önce okul kurallarına aykırı davranmak, okuldan kaçmak,
 • 18 yaşından sonraki dönemlerde anti sosyal ve umursamaz davranmak,

Davranış bozuklukları nelerdir diye baktığımızda bu listeyi daha da artırmak mümkündür. Yaş dönemlerine göre olması gerekenden farklı ve zarar vermeye meyilli davranışların tümünün tekrarlanarak yapılıyor olması davranış bozukluğu olarak adlandırılmaktadır.

Davranış Bozukluğunun Yaş Dönemleri

Her yaş döneminde özellikle çocuklarda görülen bazı hareketlerin davranış bozukluğu olarak adlandırılması mümkündür. Çocuk yaşlarda görülen davranış bozukluğu tedavisi ileriki yaşlarda görülenlerden çok daha kolay olmaktadır.

Davranış bozukluklarının tedavi edilmemesi ileriki yaşlarda kişilik bozuklukları olarak adlandırılan çok daha ciddi boyutlarda hem kişinin kendisine hem de çevresine zarar veren bir sürece geçmesine sebebiyet vermektedir.

Çocuklardaki davranış bozukluğu yetişkinlere oranla çok daha masumdur. Çocuklar çok da bilinçli olarak değil, örnek alarak, birileri gibi olmak isteyerek, büyüklerini taklit ederek, sosyal medya, televizyon, sinema gibi alanlarda gördüklerine özenerek davranış bozukluğu hareketlerini benimseyebilmektedirler.

Davranış Bozukluğu Çeşitleri

Davranış bozukluklarını farklı alt kategorilerde incelemek mümkündür. Davranış bozukluğu çok farklı kategorilerde sıklıkla 3-6 yaş aralığında görünmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan geç davranış bozukluğu kategorileri de mevcuttur.

Davranış bozuklukları ile ilgili aileleri ve toplumu bilinçlendirmek için kolaylıkla ulaşılabilen davranış bozuklukları kitap ürünleri, ders notları, internet üzerinden ulaşılabilecek bilgiler bulunmaktadır.

Anti sosyal davranış, abartılı yaklaşım ve abartılı anlatım, ilgi ihtiyacının öfke nöbetleri ile ortaya konması, hiperaktivite, duygu durum bozuklukları, alkol kullanımı gibi alt başlıklarda davranış bozuklukları incelenebilir.