Modern yaşamın getirdiği bilgisayar, tablet ve cep telefonu bağımlılığı, sürekli ekrana bakma durumunu, bu da boyun fıtığını beraberinde getirdi.

Tıpkı bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı da omurlar arasındaki disklerde bulunan jelimsi sıvının diskin şeklini değiştirmesi veya disk dışına çıkması sonucu oluşur.

Boyun fıtığının belirtileri ilk aşamada kendini çok göstermese de sonraki safhalarda yaşam kalitesini oldukça etkiler. İşte en açık sinyalleriyle boyun fıtığı.

1Boyun ağrısı

Boyun disklerindeki bozulma, bu bölgede bulunan kaslar ve sinirler üzerinde baskıya, bu da kronik bir ağrıya neden olur. Bu ağrılar geceleri ve özellikle soğuk havalarda daha da artar.

Zaman zaman boyun tutulmaları da yaşanabilir. Boyun hareketlerini kısıtlayan bu ağrı, ileri vakalarda; sırta, kürek kemiğine, omuza, başın arka tarafına ve parmak ucuna kadar iner.

2El ve kollarda uyuşma

Boyun fıtığının ileri safhalarında, dejenere olan omurların sinirler üzerindeki baskısı artar; el ve kollarda uyuşma meydana gelir. Sıkışan sinirin fonksiyonuna göre kolların ve parmakların bazı noktalarında karıncalanma oluşur.

Boyun fıtığının belirtilerinden olan bu durumun önüne geçilmezse hastalığın ileri aşamalarında kişinin boynundan aşağısı felç olabilir. Uzmanlar fıtık bu safhaya ulaşmadan düzenli boyun egzersizleri yapılmasını ve fizik tedaviye gidilmesini öneriyor.

3El ve kollarda güç kaybı

Boyundaki sinirlere baskı yapan omurlar nedeniyle el ve kollarda, uyuşma ve karıncalanmanın yanı sıra güç kaybı ve hareket kabiliyetinde azalma da görülür. İleri aşamalarda hasta, eline aldığı bir nesneyi tutamaz hale gelir.

Bu güçsüzlük kol kaslarında da kendini gösterir. Kaslarda güç kaybı oluşur ve hatta zamanla adalelerde erime başlar. Kol, gözle görülür bir biçimde incelir. Boyun fıtığının belirtileri arasında en açık ve kesin gösterge budur.

4Bacaklarda güçsüzlük

Tedavi edilmeyen ileri boyun fıtığı vakalarında, boyundan geçen sinirler arasında bacaklara bağlı olanlar da zarar görür. Bu da hastanın, bacaklarında güç ve hareket kaybı yaşamasına neden olur. Bu durumu, idrarını tutamama izler.

Hastalığın bu safhası oldukça tehlikelidir; bulgular, kişinin felce doğru gittiğinin işaretidir. Ancak cerrahi müdahaleyle düzelebilen bu durum, boyun fıtığının belirtileri arasında en tehlikeli olanıdır.