Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’dan Ekotürk’e ziyaret

Türkiye ve Çin medya alanında önemli bir işbirliği anlaşması imzaladı. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, Türkiye’de bir televizyon kanalıyla ilk işbirliği anlaşmasını EKOTÜRK ile yaptı.

Dünyanın en büyük haber ajanslarından biri olan Xinhua’dan üst düzey bir heyet, Cengiz Özdemir’in kuruculuğunu üstlendiği yeni ekonomi kanalı EKOTÜRK’ün Ortaköy’deki binasını ziyaret etti.

EKOTÜRK ile Xinhua arasında Türkçe ve İngilizce haber paylaşımı sağlayacak işbirliği anlaşması, Xinhua Genel Başkan Yardımcısı Yan Wenbin ile EKOTÜRK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alper Afşin Özdemir tarafından imzalandı.

Yan ve beraberindeki on kişilik heyet, Türkiye’de ilk kez bir televizyon kanalı ile işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmede Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekilirken, ortak projeler ve yeni fırsatlar hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu. İmza töreninin ardından Çin heyeti kanalı ve stüdyoları gezerek çalışanlarla sohbet etti.

1931 yılında kurulan ve merkezi Pekin’de yer alan Xinhua, “Yeni Çin” anlamına geliyor. Dünyanın hemen her ülkesinde muhabiri olan ajansın İstanbul ve Ankara’da da ofisleri bulunuyor.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen adınızı buraya yazınız.