Bal, sadece çayınızı tatlandırmak, kahvaltıda tüketilmek ya da boğaz ağrılarını dindirmek için kullanılmaz.

Bunların dışında da balın pek çok faydalı olduğu alan vardır. Bu pahalı ve lezzetli besin tam bir süper kahraman gibi ihtiyacınız olan pek çok alanda yardımınıza koşar.

İşte size balın diğer faydaları !

1Koruyucu

Balın cilde faydaları saymakla bitmez. Bal, içinde antioksidan barındırır, aynı zamanda mantar önleyici ve anti mikrobiyal özellikleri de bulunur. Bu özellikleri sayesinde ise cildinizi, çevrenin verdiği zararlardan korur hatta yaraların iyileşmesine, kızarıklık ve isiliklerin geçmesine yardımcı olur.

2Nemlendirici

Balın nemlendirici özelliği en çok bilinen faydalarından biridir. Cildinizi ve saçlarınızı doğal yollarla sakinleştirir ve nemlendirir. Bir miktar balı, tek başına, yüzünüze ve boynunuza sürebilir ya da başka bir doğal malzemeyle karıştırıp, yoğun bir nemledirici maske yapabilirsiniz.

3Yaşlanma karşıtı (anti-aging)

Cildinize bal ile bakım yapmak, cildinizin genç görünmesini sağlar. Balın içindeki doğal antioksidan cildinizde bulunan toksik moleküller (serbest radikaller) ile savaşır ve cildin taze ve yenilenmiş görünmesini sağlar.

4İyileştirici

Balın bir diğer faydası da enfeksiyonları engellemek ve yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktır. Bal, antimikrobiyal özelliğe sahiptir ve yaranın üstünü doğal bir şekilde örter.

5Besleyici

Balın faydaları içten dışa kendini gösterir. Bal yiyerek besleyici özelliklerinden faydalanabilir ya da cildinizin yüzeyine uygulayarak, cildinizi ve saçlarınızı dıştan besleyebilirsiniz. Bal, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir ve cildinizin sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar.

6Temizleyici

Temizleyici olarak balı seçmek kulağa garip gelebilir ama bal, hem cildinizi temizlemek, hem de beslemek için iyi bir seçenektir. Balın içindeki doğal enzimler, su ile karışınca hafif yapılı bir antiseptik ortaya çıkar ve cildinizi soymadan derinlemesine temizleyebilirsiniz.

7Anti-akne

Balın cilde bir diğer faydası da aknelere karşı savaşma özelliğidir. Sivilcelerinizin üzerine küçük bir miktar bal sürün ve 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra su ile durulayın.

Bal, içerisindeki antimiktrobiyal özellikler sayesinde, akne ile savaşır ve kızarıklıkları giderir. Bu tedaviyi günlük olarak uygulayın ve cildinizdeki değişimleri kendi gözünüzle görün.