B12 vitamini insanların fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı açısından oldukça etkili bir vitamindir.

B12 Vitamininin önemli görevleri, sinir sistemi, metabolizma, kan oluşumu ve detoksifikasyon (toksinlerden arınma) alanında görevleri arasındadır.

Vitamin B12 eksikliği, b12 vitamini eksikliği belirtileri

Halsizlik, Depresyon, yorgunluk ve uyku bozuklukları da sıklıkla B12 Vitamini eksikliği ilk belirtileridir. Belirtiler genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar.

Daha sonra, (kan eksikliği) anemisi eklenebilir. Son olarak, sinir sistemi saldırı altındadır ve buda Parkinson veya Alzheimer gibi hastalıklara yol açar.

Özellikle gastrointestinal (mide ve bağırsaklarla ilgili rahatsızlık) şikayetleri olan insanlar, aynı zamanda vegan (hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetme) bir yaşam tarzı olan insanlar etkilenebilir.

B12 Vitamini hayvansal gıdalarla alınabilir. Ayrıca, bazı bitki besinlerde B12 Vitamini içermektedir. Aşağıda bu konuyu açıklığa kavuşturacağız.

B12 vitamini çok önemli bir vitamindir. Kan oluşumu dahil, kardiyovasküler sistemi korur ve sinir sisteminin vazgeçilmezidir. B12 Vitamini vücudumuzun sağlığı açısından elzemdir!

B12 Vitamini diğer vitaminlerin aksine neredeyse sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Bu nedenle, Bilimsel araştırmalar ışığında veganlarda B12 vitamin eksikliği mutlak görülebilmektedir.

Veganlar B12 Vitamini eksikliği için hedef gruplar. B12 vitamini eksikliği sadece veganları etkileyecek bir Sorun değildir. Temelde herkes B12 vitamini eksikliği yaşabilir.

Bilimsel Araştırma Sonucu

Dr. Cousens’in B12 Vitamin eksiği olanların %80’ni nin Veganlar. Bu Rakamlar endişe Alzheimer, bunama, felç, depresyon, anemi, kısırlık, kanser ve nörolojik hastalıklar gibi ciddi hastalıkların daha sık olduğu görülmiştür.

Vejetaryenler/veganlar bu risk gurubunun başında gelmektedir. B12 vitamin eksikliği büyük ihtimalle mide ve bağırsaklarda hasara yol açacaktır. Mide sorunlarının ortaya çıkmasının en büyük nedeni B12 vitamini eksikliğinden kaynaklıdır.

B12 vitamini nelerde var? B12 Vitamini En çok Hangi Gıdalarda Bulunur

Et, balık ve yumurta b12 vitamininin en iyi tedarikçisidir. Süt ve süt ürünlerinde b12 bulunur. Ayrıca Sakatat olarak karaciğerde b12 oranı oldukça fazla.

İçinde B12 Vitamini Bulunan Besinler

Takviye edilmiş kahvaltılık gevrekler

Yağlı ve yağsız yoğurt

Yağlı ve Yağsız süt

Tavuk Eti

Sığır Eti

Kuzu Eti

Balık Eti- Somon, sardalya, ton balığı

Karides

Geyik eti

Deniz yosunu

Maya

Takviye edilmiş soya sütü