Geniş spektrumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu riskini arttırır.

En sık etkili olan ve mantar enfeksiyonu açısından riski arttıran antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır.

Özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntı ile kendini gösteren mantar enfeksiyonunda vajinadan salgılanan vajen salgısı miktarı artar.

Mantar enfeksiyonlarında dış genital organlarda yanma, kızarıklık, şişkinlik ve idrarla temasta yangı görülebilir.

Mantar enfeksiyonlarında her zaman akıntı söz konusu olmaz. Ancak var ise genellikle beyaz renkli ve süt veya peynir kesiği şeklinde parçalı halde olabilir. Kadınlar arasında değişiklik gösterebilir.

Vajnal mantar mutlaka muayen edilmeli ve doğru teşhis konmalıdır. Bazen bu enfeksiyon ile birlikte başka sağlık sorunları da görülebilir.

Vajinal mantara karşı ne yapılmalı ?

Doktorun uyguladığı tedavi haricinde mutlaka pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Naylon ve sentetik kumaşlardan kaçınmak gerekir.

Vajina sürekli temiz tutulmalıdır ancak pH dengesini bozan duş jeli, sabun gibi ürünler kullanılmamalıdır.

Çamaşırlar kaynatılarak yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Çamaşırlar sık sık değiştirilmelidir. Vajen salgısı artacağından nem oluşur ve nemlenen çamaşır enfeksiyonu tetikler.

Tahriş edici tuvalet kağıtları, kokulu ürünler, genital parfümlerden uzak durulmalıdır. Tampon kullanılmamalı ve parfümlü prezervatif tercih edilmemelidir.

Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

G-string gibi rahatsız edici çamaşırlar tercih edilmemelidir.

Yoğurt vajina sağlığını koruyor

Vajinal mantara karşı özellikle yoğurdun etkili olduğu söylenmektedir. Yoğurdun içinde bulunan probiyotik laktobasiller kadınlarda vajina ekosistemini korumaktadır.

Kadınların düzenli olarak yoğurt tüketmesinin özellikle vajina sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir.