Hamilelik, yaşanan garip bir süreçtir. Yine de çoğu kadın durumun olmazsa olmaz belli başlı belirtilerini tahmin ederler. Mide bulantısı, kusma, hatta bel ve sırt ağrıları birçok anne adayı için beklenen şeylerdir.

Ancak bu hamilelikle ilgili aklınıza bile gelmeyen belirtilerin olmadığı anlamına gelmez.

Karşılaştığınız hamile kadınlar tarafından sır gibi saklanan belirtiler vardır. İşte size daha önce hiç aklınıza gelmeyen 5 garip hamilelik belirtisi:

Burun kanaması ve tıkanması

Burnunuz rahminizden çok uzak olduğu için burun kanaması ve tıkanmasının hamilelikle ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Ancak bu belirtiler, hamile kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu belirtilerden nemlendiriciler ve burnunuzdan çekeceğiniz tuzlu suyla kurtulabilirsiniz.

Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz ya da ebenizle diğer seçenekler hakkında konuşun. Burnunuzu doğal olarak nemlendirmenin başka yolları da olabilir. Burun kanamalarının sebebi burundaki nemin azalmasıdır ve aniden yaşandığı için bazı kadınlar için korkutucu olabilir.

Vajinal akıntı

Hamilelikte adetinizin durmasını beklersiniz, vajinal akıntılarınızın çoğalmasını değil. Ancak bu akıntılar normal ve sağlıklıdır. Bu yumurtladığınız zamanda yaşanan olaya oldukça benzer.

Eğer bu belirti sizi çok rahatsız ediyorsa ped kullanın. Bu akıntılar bebeğinizin doğumu yaklaştıkça artacaktır. Ancak kokusunda ya da renginde bir değişim gözlemlediyseniz durumu doktorunuza ya da ebenize mutlaka bildirin.

Uykusuzluk

Hamilelik dendiğinde muhtemelen aklınıza gelen ilk şey aşırı yorgun olmaktır. Bazen, yorgunluk olsun ya da olmasın, hamileyken uykusuzluk çekebilirsiniz. Bu durum, uykuya dalmakta ya da özellikle gece tuvalete kalktıktan sonra yeniden uyumakta zorluk çekmek şeklinde de ortaya çıkabilir.

Egzersiz, kafein tüketimini azaltmak ve gevşemek, bu belirtiler için tıbbi olmayan çarelerdir. Uykusuzluk çoğunlukla ilk ve üçüncü üç ayda görülür ve genellikle kendiliğinden oluşan ve yok olan bir durumdur. Bunun yanında, uykusuzluk hiç yaşamayabilirsiniz. İkisi de tamamen normaldir.

Gastrointestinal (sindirimle ilgili) rahatsızlıklar

Hamilelik hormonları, gastrointestinal döngünüzü değiştirebilir. Hanımlara yakışmayan geğirme ya da gaz çıkarma gibi durumlar oldukça sık görülür.

Midenizi rahatsız edebilecek yiyeceklerden uzak durun ve bu tür durumlar meydana geldiğinde kendinizi tutmamaya çalışın. Gazınızı tutmanız daha çok acı çekmenize neden olacaktır. Banyoya gitmeyi ya da bu duruma neyin neden olduğunu bulmayı ve ondan uzak durmayı deneyin.

Kabızlık

Bu da hamileliğin getirdiği hoş olmayan durumlardan biridir. Hamilelik hormonları bağırsaklarınızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bu durumda hamile kadınlarda kabızlığa yol açar.

Egzersiz, bol su tüketimi ve lifli yiyecekler kabızlıkta işinize yarayabilir. Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz ya da ebenizle diğer seçenekler hakkında görüşün.